Drukarka laserowa czy atramentowa – jak wybrać sprzęt do biura?
W każdym elektromarkecie znajdziemy drukarki laserowe i atramentowe. Cel ich użytkowania jest ten sam – uzyskanie wydruków o jak najwyższej jakości. Zasady działania urządzeń atramentowych i laserowych zdecydowanie się jednak różnią. Które z nich bardziej opłaca się więc umieścić w biurze?
Jak działają drukarki laserowe i atramentowe?
Drukarka atramentowa wykorzystuje płynny tusz, znajdujący się w wymiennych kartridżach. Łączy się je z szyną drukującą, na której znajduje się głowica, przesuwająca się po kartce. W nowszych modelach głowica jest zazwyczaj połączona bezpośrednio z kartridżami. Głowica zatrzymuje się, aby nanieść tusz na papier. Jest wyposażona w dysze, które aplikują na kartkę miliony kropelek tuszu, stopniowo wsiąkającego w papier.
Zasada działania drukarki laserowej jest całkowicie inna. Urządzenie wykorzystuje toner, czyli tusz w sproszkowanej formie. Wiązka światła laserowego pada na światłoczuły bęben, co powoduje powstanie utajonego obrazu wydruku. Do bębna przyczepiają się cząsteczki tonera, które wiążą się z kartką, za pomocą oddziaływania elektrostatycznego. Następnie, wysoka temperatura utrwala wydruk, dzięki czemu toner zostaje wprasowany w kartkę.
Zalety i wady drukarek laserowych i atramentowych
Dla osoby, która rozważa zakup lub wynajem drukarek, niuanse techniczne nie są jednak najważniejsze. Znaczenie mają realne wady i zalety każdego z tych rozwiązań. Podczas przeglądania poradników w Internecie, bardzo szybko trafimy na stwierdzenie, że drukarka laserowa jest lepsza od atramentowej. Faktycznie, trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza jeśli chodzi o użytek firmowy, a nie prywatny.
Należy zacząć od analizy kosztów. Urządzenia laserowe są droższe, ale za to tańsze w eksploatacji. Ma to ogromne znaczenie w biurach, gdzie zużycie tonera jest znacznie wyższe, niż w domu. Nie można też zapominać o wydajności urządzenia. Drukarki laserowe pracują szybciej od atramentowych. Jakość drukowanych dokumentów również przemawia na korzyść urządzenia laserowego. Wydruki z drukarki atramentowej mogą być mniej wyraźne, zwłaszcza jeśli chcąc zredukować koszty, korzystamy z zamienników oryginalnych tuszów. Za minus urządzeń laserowych można uznać fakt, że wiele z nich posiada funkcji drukowania w kolorze. W naszej ofercie znajdują się jednak drukarki laserowe, które to umożliwiają. Są to głównie urządzenia znanej marki Lexmark. Znamy ich możliwości wyjątkowo dobrze, ponieważ firma Biuromax-Balcer to autoryzowany serwis Lexmark.
Pod uwagę warto wziąć też rozmiar urządzenia. Może wydawać się, że ma on większe znaczenie w warunkach domowych. Nie bez powodu na użytek prywatny zdecydowanie częściej wybiera się niewielkie drukarki atramentowe. W firmie, do dyspozycji zazwyczaj mamy większą przestrzeń, choć nie jest to regułą. Jeżeli trzeba dostosować się do niewielkiej powierzchni, dobrym wyjściem będzie urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu nie trzeba dodatkowo kupować skanera.
Przed zakupem warto przeanalizować koszt materiałów eksploatacyjnych oraz przewidywane obciążenie drukarki. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę i wydajność, ale też deklarowaną przez producenta liczbę stron. Jeżeli kupujemy oryginalne materiały eksploatacyjne, wiemy na ile nam wystarczą. Następnie, należy obliczyć, ile stron średnio drukujemy w ciągu miesiąca. W ten sposób, łatwo ustalić, jak często trzeba będzie wymieniać tusz lub toner. Warto pamiętać, że drukarki różnią się pod względem optymalnego obciążenia. Wydrukowanie większej liczby stron, niż wynosi deklarowana wydajność urządzenia, nie musi spowodować awarii. Jeżeli jednak będziemy przekraczać możliwości drukarki każdego miesiąca, dojdzie do jej szybszego wyeksploatowania.
Dzierżawa drukarek – czy to się opłaca?
Wybór drukarki nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Niestety, nie każdy przedsiębiorca ma czas, żeby porównywać ze sobą różne urządzenia i szukać najlepszego rozwiązania dla swojej firmy. Właśnie dlatego, dzierżawa drukarek staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, nie tylko w krajach zachodnich, ale też w Polsce.
Wynajem drukarek to przede wszystkim oszczędność czasu. Wystarczy zgłosić się do dostawcy urządzeń drukujących. Specjaliści dobierają rozwiązanie, dopasowane do potrzeb małej, średniej lub dużej firmy. Przedsiębiorca nie musi więc samodzielnie szukać odpowiednich urządzeń. Oszczędność czasu nie ogranicza się jednak wyłącznie do wyboru drukarki. Pracownicy firmy nie muszą już zajmować się zamawianiem tonerów, ponieważ materiały eksploatacyjne są dostarczane dwa tygodnie przed wyczerpaniem. Dzierżawa ułatwia też postępowanie w przypadku problemów technicznych. Nawet urządzenia renomowanych producentów czasem ulegają awarii. W takiej sytuacji, klient otrzymuje wsparcie profesjonalnego serwisu.
Najważniejszą kwestią są oczywiście finanse. Wynajem bardzo często jest niesłusznie uznawany za nieopłacalną formę użytkowania sprzętu. Przedsiębiorcy wciąż są przyzwyczajeni do konieczności zakupu urządzeń drukujących. Rozliczenie odbywa się w formie opłaty stałej oraz niskiego kosztu eksploatacyjnego za każdą wydrukowaną stronę, który zazwyczaj wynosi od 2 do 4 groszy. Warto więc przedyskutować sprawę i obliczyć, które rozwiązanie jest bardziej korzystne.
Dzierżawa urządzeń drukujących i autoryzowany serwis Lexmark sprawiają, że firma Biuromax-Balcer ułatwia pracę wielu przedsiębiorstw. Warto przeanalizować dostępne opcje i wtedy zdecydować, czy zakup drukarek do firmy rzeczywiście jest opłacalny.
Dodaj komentarz